Recenze fotoknihy Saal-Digital by David Rypal

Minulý rok se hezky vydařil, tak jsem si řekl, že si udělám radost a hodím ty nejlepší svatební fotky na papír, abych měl budoucím novomanželům co ukazovat. A protože vozit s sebou na schůzky balíček fotek není úplně to pravé ořechové, volba byla jasná - jdu do fotoknihy. Výrobců fotoknih je poměrně dost, ale ne všichni nabízejí fotografům možnost vyzkoušet si jejich produkt za výhodnějších podmínek.

Jedním z osvícených je i Saal-Digital. Jejich nabídka na voucher v hodnotě 1200 Kč na libovolnou fotoknihu byla poměrně lákavá, tak jsem šel do toho. Přes webový formulář jsem zadal pár údajů o sobě a po rychlém vyhodnocení, že jsem ten, komu jsou ochotni slevu poskytnout, mi do emailu přistál slevový kód a mohl jsem začít s výběrem a přípravou.

Z poměrně široké nabídky jsem nakonec zvolil tu téměř nejdražší variantu - fotoknihu Professional Line 30 × 30 cm s obálkou v kombinací umělé kůže a fotografie kryté pětimilimetrovým akrylátovým sklem - už jen při čtení popisu jsem si představoval, jak úžasně musí vypadat. Vnitřní stránky jsou tištěné na fotografickém papíru a vazba knihy je plochá, takže se nemusíte bát přetáhnout fotografii takzvaně “přes hřbet”. Další příjemnou věcí je, že na knize nenajdete žádný čárový kód produktu, logo výrobce či odkaz na jeho webové stránky. Prostě je to jen “vaše” kniha, která bude vypadat přesně tak, jak si ji navrhnete.

Maximální počet stránek v této knize je 36 a za variantu bez dárkové krabice zaplatíte přesně 3800 Kč (plus 119 Kč za dopravu). Za dárkovou krabici si připlatíte 1280 Kč.

01.jpg

Návrh

Abyste si mohli knihu navrhnout, musíte si ze stránek Saal-Digital stáhnout program Saal Designer a nainstalovat ho do svého PC. Jeho prostředí je poměrně intuitivní a velice rychle se v něm zorientujete.

Nebudu se dlouze rozepisovat o programu a jeho funkcích, jen konstatuji, že je uživatelsky velice přívětivý a návrh knihy jsem měl hotový během několika hodin. Uvítal bych snad jen trochu bohatší nabídku písem.

Kromě samotného návrhu knihy si v programu můžete vybrat veškeré vlastnosti vámi vybraného produktu jako např. barvu obálky, povrch vnitřních stran, dárkové balení apod. A rovnou provést objednávku tisku.

Výsledek

Knihu jsem odeslal do výroby ve středu a hned následující pondělí mi přišla zpráva, že je hotová a odeslaná. Výroba probíhá v Německu, ale v dnešní době trvá doprava z Německa většinou rychleji než co zabere České poště doručit balíček z Prahy do Berouna.

Takže, když kurýr ve středu ráno zazvonil, byl jsem hodně natěšený. Nebudu to dál protahovat. S knihou jsem velice spokojený. Nebudu říkat, že nadšený, ale důvod vysvětlím až nakonec.

Obálka z akrylátového skla je prostě parádní. Fotka díky němu dostane zcela jinou podobu a hloubku. Každopádně je zbytečné to popisovat, to se prostě musí vidět.


Kniha působí na první pohled luxusně a ani ten druhý vás nenechá na pochybách, že to nebyly vyhozené peníze. Kvalita tisku je prvotřídní a plochá vazba je pro prezentaci velkých fotografií bezkonkurenční.

Přesto musím zmínit jednu “pihu na kráse”, která způsobila, že neudělím plný počet bodů. Když knihu otevřete, první stránka je nalepená hned na obálce a stejně tak i poslední. A kvůli vazbě v umělé kůži a jejímu napojení na akrylátové sklo nejsou právě tyto dvě stránky absolutně rovné, a pokud na nich máte fotografii, dojde k její mírné deformaci. Vzhledem k ceně knihy si myslím, že výrobce by mohl automaticky tyto stránky přidat a nechat bílé anebo na tuto skutečnost alespoň dostatečně výrazně upozornit.

Závěr

I přes zmíněnou vadu na kráse jsem s knihou velmi spokojen a myslím, že mě bude skvěle reprezentovat kdekoli ji ukážu. Je faktem, že není levná, ale určitě za své peníze dostanete skvělou kvalitu, navíc vyrobenou velmi rychle.

Hodnocení: 90 %